Danışma Hattı
+90 224 221 38 39  |   224 220 36 73

Neitzche nin Ahlak ve Politika Felsefesi | 305 | Dora Yayıncılık

Neitzche nin Ahlak ve Politika Felsefesi

125TL
Kitabın Özellikleri
Yazarlar : Derda KÜÇÜKALP
Türü : İİBF-Hukuk
Sayfa Sayısı : 295
Baskı Sayısı : 1. Basım
Baskı Yılı : Eylül 2017
Ebatları : 13 x 19,5
ISBN : 978-975-2447-37-0

Bu kitap Kültür ve Truzim Bakanlığı tarafından alınan izinle telif hakları yönetmenliğine uygun olarak basılmıştır. Basım ve dağıtım hakları Dora Yayıncılığa aittir.


Ahlak ve politika felsefesini felsefenin diğer dallarından ayıran şey, insana ve insanlar arası ilişkilere odaklanmalarıdır. Bu nedenle örneğin varlık ve bilgi felsefelerinin soyut yapısı bizi çok rahatsız etmezken ahlak ve politika felsefelerinden insani dünyaya ve insani dünya içerisindeki can yakıcı sorunlara dokunmalarını bekleriz. Hal böyle iken, modern ahlak ve politika felsefelerinin birçoğunun hayata dokunmadıkları görülür. Nietzsche’nin ahlak ve politika felsefesinin bunlardan farkı belirli bir tarihsel dönemde toplumsal yaşamda baş gösteren somut ve yakıcı bir sorunu mesele olarak almasıdır.

Nietzsche’nin ahlak ve politika felsefesinde bu sorun nihilizmdir. Nietzsche’ye göre nihilizm sorunu modern insanın ahlaki bunalımı olarak kendini gösterir. Nihilizm sorununu global ölçekte düşündüğümüzde ise insanlığın bunalımı karşımıza çıkar. Bu bunalımın üstesinden gelinmeye çalışılması Nietzsche’nin ahlak ve politika felsefesinin temel ilgisini oluşturur. Nietzsche’nin ahlak felsefesi modern insanın bunalımını, politika felsefesi ise modern dönemde insanlığın karşı karşıya olduğu bunalımı aşmaya yönelik bir girişim olarak okunabilir. Nietzsche bu iki girişimi birbirleriyle bağlantılı olarak görür. Nietzsche için sorun özü itibariyle ahlaki bir sorundur. Fakat Nietzsche insanın durumunu tarihsel bağlamı içerisinde insanlık durumundan bağımsız olarak görmez. Bu nedenle Nietzsche’nin düşüncelerinde politika felsefesi ahlak felsefesini bütünleyici bir işlev görür.


Benzer ürünler