Danışma Hattı
+90 224 221 38 39  |   224 220 36 73

Pseudo Programlar ile Sayısal Analiz | 457 | Dora Yayıncılık

Pseudo Programlar ile Sayısal Analiz

281TL
Kitabın Özellikleri
Yazarlar : Zekeriya ALTAÇ
Türü : Matematik-İstatistik
Sayfa Sayısı : 452
Baskı Sayısı : 1
Baskı Yılı : Aralık 2019
Ebatları : 165235
ISBN : 9786052470756

Bu kitap Kültür ve Truzim Bakanlığı tarafından alınan izinle telif hakları yönetmenliğine uygun olarak basılmıştır. Basım ve dağıtım hakları Dora Yayıncılığa aittir.


Son yıllarda pseudo programlara bilimsel dergilerde ve kitaplarda sıkça rastlanmaya başlanmıştır. Pseudo program, aslında bir programlama dili değildir; Türkçe karşılığı *sözde* veya *sahte* program anlamına gelen *pseudo* ve programlama dillerini andıran bir kodlama şeklidir. Mevcut programlama dillerinin ortak yapılarını ve komutlarını kullanılır. Bu nedenle, herhangi bir yapısal programlama dilini *iyi derecede* bilen bir kullanıcı, pseudo programları rahatlıkla okuyabilir ve pseudo programı bildiği dilde programlara çevirebilir. Pseudo programlara ihtiyaç duyulmasının temel nedeni, fen ve mühendisliğin değişik alanlarında popüler programlama dillerinin farklılık göstermesidir. Pseudo program olarak sunulan bir program aslında her programlama dilindeki programcıya hitap eder ve farklı dilleri bilen programcıların anlayabileceği ortak bir dil görevi görür.

Bu kitapta mühendislik öğrencilerinin öğrenmesi gereken temel Sayısal Metotlar 84 adet çözümlü örneklerle açıklanmıştır. Sayısal metotlar için ayrıca detaylı algoritmalar ve bu algoritmaları baz alan 55 adet pseudo program/modül veya fonksiyonlar verilmiştir. Her bölüm sonunda çeşitli mühendislik alanlarında karşılaşılan toplamda 524 adet problem mevcuttur. Kitapta her metodun teorisine ve matematiğine yeterince değinilmiş, kitabı ispatlara boğmaktan ziyade mühendislik uygulamalarına ve programlama dillerine uyarlanmasına ağırlık verilmiştir.


Benzer ürünler