Danışma Hattı
+90 224 221 38 39  |   224 220 36 73

İstatistik Sayıların Edebiyatı | 520 | Dora Yayıncılık

İstatistik Sayıların Edebiyatı

188TL
Kitabın Özellikleri
Yazarlar : Nuray Girginer
Türü : Matematik-İstatistik
Sayfa Sayısı : 214
Baskı Sayısı : 2
Baskı Yılı : Ekim 2022
Ebatları : 14*21
ISBN : 9786052474143

Bu kitap Kültür ve Truzim Bakanlığı tarafından alınan izinle telif hakları yönetmenliğine uygun olarak basılmıştır. Basım ve dağıtım hakları Dora Yayıncılığa aittir.


 

İstatistik sayıların/rakamların bilimidir. Ancak bu sayılar, rakamlar değildir. İstatistik, o sayıların elde edilmesinin öncesindeki aşamalarda vardır. Veriler ve verilerin analizinden oldukça fazla anlamda ve kapsamdadır. İstatistik,  neyi/kimi inceleyeceğinizin belirlenmesinde vardır. İstatistik, incelenmeye konu edilenlerin belirlenmesinde vardır. İstatistik, saymaya ve /veya ölçülmeye elverişli olan şeylerin hangi özelliklerinin inceleneceğinin belirlenmesinde vardır. İstatistik, ölçülebilen veya sayılabilen kısacası bilimsel yönteme dayalı olan süreçlerde, daha sürecin en başında vardır.

Kişilerin İstatistiği tanımlamada yaptıkları ‘verilerdir, grafiktir, ortalamadır, matematiktir, ölçmektir’ vb. tanımlar doğrudur. Ancak istatistiğin kritik anlamda bulunduğu, bir anlamda altın vuruşu yaptığı nokta hesaplamalar sonucunda elde edilen rakamların ne demek olduğunu, ne anlama geldiğini söylemesidir. O yüzden benim İstatistik ile ilgili tanımım:

 

‘İstatistik, sayıların edebiyatıdır.’


Benzer ürünler