Danışma Hattı
+90 224 221 38 39  |   224 220 36 73

Uluslararası Politika | 228 | Dora Yayıncılık

Uluslararası Politika

250TL
Kitabın Özellikleri
Yazarlar : Davut ATEŞ
Türü : Uluslararası İlişkiler
Sayfa Sayısı : 504
Baskı Sayısı : 3. Basım
Baskı Yılı : Temmuz 2021
Ebatları : 14 x 21
ISBN : 9786052472781

Bu kitap Kültür ve Truzim Bakanlığı tarafından alınan izinle telif hakları yönetmenliğine uygun olarak basılmıştır. Basım ve dağıtım hakları Dora Yayıncılığa aittir.


Dünyayı Anlamak ve Anlatmak, Uluslararası politika konusunda yazmak, dünya politikasını açıklamaya çalışmak ve konuyla ilgili genel bir resme ulaşmak pek çok zorluğu içinde barındırır. Çünkü uluslararasında eylemde bulunan devletler, şirketler, uluslararası örgütler ve diğer aktörlerin faaliyetleriyle ilgili doğru ve güvenilir bilgilere erişmek çoğu durumda güçtür. Münhasıran uluslararası politikayla ilgili Türkçe yapılan çalışmaların sayısı da oldukça yetersizdir. Faruk Sönmezoğlu ve Mehmet Gönlübol gibi akademisyenlerin değerli çalışmaları bu alandaki Türkçe literatürün oluşmasına ciddi katkılar sağlamıştır. Ancak bunların geliştirilmesi, zenginleştirilmesi ve günün koşullarına göre güncellenmesi konusunda pek az girişim olmuştur.

Bu kapsamda yer yer batılı literatür yorumlanmış, mümkün olduğunca komploya meydan vermeden akademik disiplin korunmuş, dünya politikasının günümüze nasıl geldiği noktasında tarihsel gelişim dikkate alınmış, dış politika analizi sadece ilgili konunun aydınlatılmasını sağlayacak kadar örnekleme yöntemiyle çalışmaya dahil edilerek bütünsellikten uzaklaşılmamış, politikanın tanımında ekonomik unsurların vazgeçilmez olduğu kabul edilerek devlet dışındaki aktörlerin rolü incelenmiştir.


Benzer ürünler