Danışma Hattı
+90 224 221 38 39  |   224 220 36 73

Avrupa Birliği Ve Türkiye  | 325 | Dora Yayıncılık

Avrupa Birliği Ve Türkiye

205TL
Kitabın Özellikleri
Yazarlar : Murat AKTAŞ
Türü : Uluslararası İlişkiler
Sayfa Sayısı : 468
Baskı Sayısı : 2
Baskı Yılı : Ağustos 2019
Ebatları : 150210
ISBN : 9786052471159

Bu kitap Kültür ve Truzim Bakanlığı tarafından alınan izinle telif hakları yönetmenliğine uygun olarak basılmıştır. Basım ve dağıtım hakları Dora Yayıncılığa aittir.


Bir barış projesi olarak kurulan Avrupa Birliği kuruluşundan günümüze çeşitli krizlerle karşı karşıya kaldı. Ortak anayasanın red edilmesi ve AB ülkelerinde çıkan ekonomik krizlerin Birliğin sonunu getireceği düşünülürken, AB bütün bu krizleri atlatmayı başardı. Ancak tarihinde onu yol ayırımlarına götürecek esas büyük kriz ise hiç beklenmedik bir şekilde kendi içinde değil, komşularında başladı. 2010 yılının Aralık ayında Kuzey Afrika’dan başlayarak Ortadoğu’ya yayılan “Arap Baharı” olarak adlandırılan süreçte kitlesel göç ve terör olayları Avrupa Birliği’ni de vurdu. Çatışmaların sürdüğü Ortadoğu ve Afrika’dan canlarını kurtarmak için ölümcül yoluculukları göze alarak AB ülkelerine sığınmaya çalışan sığınmacılar, mülteciler ve göçmenlere Avrupalıların kapılarını kapatmaları, onları kovmaları dijital çağın ekranlarına yansıdı. Avrupa’nın övündüğü insan hakları, demokrasi, hümanizm ve çok kültürlülük gibi değerlere nasıl yabancılaştığı görüldü.

Bu gelişmeler Avrupa Birliği ve politikalarının ciddi biçimde sorgulanmasına neden oldu.  AB’nin en büyük siyasi ve ekonomik güçlerinden biri olan Birleşik Krallığın AB’de kalıp kalmaması için halk oylaması yapıldı. BREXIT olarak adlandırılan bu referandumdan, İngiltere’nin AB’den ayrılması yönünde karar çıkmasına neden oldu. Avrupa Birliği, tarihinin en büyük siyasi krizi ile yüz yüze kaldı. BREXIT görüşmeleri sadece AB’de değil Birleşik Kırallık’ta da ciddi siyasi krizlere neden oldu ve ayrılma müzakerelerini yürüten Başbakan Theresa May BREXIT sürecini nihayete erdirme konusunda başarısız olarak 2019 Haziranında partisinin liderliğinden ve başbakanlıktan ayrılmak zorunda kaldı. Onun yerine gelen Boris Johnson da meclisi tatil ederek anlaşmasız bir BREXIT’e yolu aralamaya çalışırken meclis tarafından peş peşe yenilgilere uğratıldı.

Peki, şimdi ne olacak? Avrupa Topluluğu’na girebilmek için üç defa üst üste başvuruda bulunan ancak üçüncü seferde Birliğe dahil olabilen Birleşik Krallık gerçekten AB’den çıkabilecek mi? Yoksa bu krizin aşılması için yeni bir formül arayışına mı gidilecek? Birleşik Krallık Birlikten ayrılırsa kendi siyasi bütünlüğünü koruyabilecek mi? İrlanda ve İskoçya’nın geleceği ne olacak? Bu ayrılık Birleşik Krallıkla sınırlı mı kalır mı yoksa ardı sıra gidenler olur mu? Bütün bunlar AB ve Türkiye ile Türkiye Birleşik Krallık ilişkilerini nasıl etkiler?


Benzer ürünler